Ptasia symbolika

Gruchanie gołębi przywołuje na myśl różne skojarzenia. Niektórzy łączą go z miłosnymi westchnieniami, inni z męczeńskim duszeniem się człowieka. I chociaż do dzisiaj uznaje się, że para gołębi to symbol miłości i pokoju, warto napisać, że nie zawsze taka symbolika była uznawana w każdej kulturze.

Gołębie pojawiają się już w Piśmie Świętym. Tam ich gruchanie porównywane jest z miłosnym uściskiem. Już wtedy również, symbolem miłości były dwa gołębie, które stykają się dziobami. Ciekawostką jest również fakt, iż do dzisiaj, w niektórych kulturadove-1206134_1280ch gołąb uznawany jest za symbol zdrowia i jako ochrona przed zarazami. To dosyć dziwne, bo wiemy doskonale, jak ogromną ilość pasożytów i toksyn posiadają one w swoich piórach i jak niebezpieczne dla zdrowia ludzi są ptasie fekalia.

Do końca nie wiadomo, dlaczego nawet współcześnie, gołąb kojarzy się pozytywnie. Chociaż zatruwa niejednokrotnie życie ludzi mieszkających w dużych metropoliach, to uznawany jest za znak harmonii i spokoju. Jeśli zerkniemy w sennik to okaże się, że gołąb, który pojawił nam się we śnie, symbolizuje pozytywne wydarzenie, jakie już niedługo ma nastąpić w naszym życiu.

Wróćmy jednak do historii i wierzeń. W nich, gołąb również przedstawiany jest zawsze dobrze. Wtedy nikt zresztą nie zastanawiał się, jak duże zagrożenie może stanowić i dlaczego nie można pozostawać z nim w bliskim sąsiedztwie. Już antyczni Grecy przedstawiali niejednokrotnie Afrodytę pod postacią gołębicy. Ptak ten symbolizował również płodność. Mahometanie czcili gołębie, które miały im pomóc w walce z wrogiem – przez lata ich zabijanie było uznawane za nieetyczne i karane. Jednocześnie, w tym samym czasie na Bliskim Wchodzie, gołąb od zawsze uznawany był za kulinarny przysmak. Do dzisiaj zresztą, jest obecny w kuchni francuskiej a nawet chińskiej.

Warto również wiedzieć, że gołąb od zawsze był jednym z ptaków udomowionych. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali ten gatunek ptactwa do komunikowania się. To właśnie oni zapoczątkowali los gołębia pocztowego, który pełnił funkcję współczesnego listonosza.

Co ciekawe, gołąb posiada swoją symbolikę niemalże na całym świecie. Jest przecież najczęściej występującym ptakiem a jednocześnie najbardziej znanym i najłatwiej rozpoznawalnym. Przykładowo, w Syrii do dzisiaj często nad grobami zmarłych umieszcza się domki dla gołębi, które mają być symbolem ulotności duszy. W Polsce, nierzadko gołębie stanowią atrakcję turystyczną – na przykład na miejskich Rynkach.

Symbolika gołębia jako oznaki czystości, odrodzenia, pokory czy niewinności traci dzisiaj nieco na znaczeniu. Wystarczy spojrzeć na miasta i szkody, jakie wyrządza ten gatunek ptactwa. Gołębie odchody niszczą pomniki, zabytki, elewację budynków, karoserię samochodów. Dla mieszkańców blokowisk są prawdziwą zmorą – swoje gniazda zakładają na parapetach czy na balkonach, śmiecą przy tym niemiłosiernie i rozsiewają zarazki. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że przebywanie w bliskim sąsiedztwie z gołębiami, może przyczynić się do powstania groźnych chorób – w tym zapalenia opon mózgowych czy trwałej ślepoty. Czy nadal twierdzisz, że gołąb to symbol miłości i pokoju?

birdsystem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *