Jak postępować przy złamaniu nogi?
Co ciekawe, złamanie kończyny dolnej to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń na oddziałach ortopedycznych. Wszystko dlatego, że do tego rodzaju kontuzji dochodzi łatwo – wystarczy upadek na śliskiej nawierzchni, a nawet niefortunne postawienie nogi, by złamać kość. Istotne jest to, że złamanie kończyny dolnej zawsze wiąże się z koniecznością pomocy lekarskiej. Nie należy tego stanu bagatelizować, ponieważ samodzielne działanie albo bagatelizowanie urazu może jedynie doprowadzić do trwałej niepełnosprawności ruchowej.
Jak objawia się złamanie nogi?
Przede wszystkim pacjent odczuwa silny ból, który uniemożliwia mu komfortowe chodzenie. Ból jest od razu nasilony, może być pulsujący. Do tego dochodzi obrzęk, opuchlizna, zaczerwienienie bądź zasinienie nogi w miejscu złamania. Ponieważ osoba, która uległa wypadkowi i cierpi z powodu mocnego bólu nogi, nie jest w stanie samodzielnie określić, czy kończyna jest złamana, a może jednak jedynie zwichnięta, musi udać się na dyżur ortopedyczny. Warszawa i inne miasta w Polsce dysponują takimi w wystarczającej ilości. Najlepszą opcją jest wybranie się do placówki, jaką jest szpital ortopedyczny. Warszawa również przoduje, jeśli weźmiemy pod uwagę dostęp do tego rodzaju obiektów medycznych.
Pomoc w obliczu złamania nogi
Zanim pacjent trafi do szpitala w celu uzyskania profesjonalnej pomocy, warto bolącą nogę unieruchomić i usztywnić. Dopiero z tak zabezpieczoną kończyną można jechać na oddział ortopedyczny. Tam specjaliści najpierw wykonają rentgen nogi – to badanie, które diagnozuje nabyty uraz. Nie ma innej możliwości, by sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do złamania kończyny (chyba że doszło do złamania otwartego). Jeśli lekarz oceni, że rzeczywiście kończyna jest złamana, ta zostaje włożona w gips, który ma na celu jej unieruchomienie, by mogła się dobrze zrosnąć. Co ważne, na zdjęciu rentgenowskim dokładnie widać, jakiego uszczerbku na zdrowiu doznał pacjent. Może okazać się, że jest to złamanie z przemieszczeniem się albo noga wymaga interwencji chirurgicznej. Decyzja o leczeniu i dochodzeniu do pełnego zdrowia chorego zawsze jest indywidualna, takie też jest postępowanie medyczne, ponieważ nawet powszechne złamanie kończyny może mieć różne następstwa. Bez względu na rodzaj złamania, kończyna musi być unieruchomiona przynajmniej przez kilka tygodni.