Badanie oczu przy cukrzycy
Niestety cukrzyca wpływa niekorzystnie również na narząd wzroku. Pierwszym niepokojącym sygnałem jest zaburzenie ostrości widzenia. Można tu mówić o krótkowzroczności łagodnej. Przy bagatelizowaniu tych kwestii, cukrzyca sieje jednak o wiele większe spustoszenie. Może przyczynić się między innymi do trwałych zmian w siatkówce lub w soczewce. Poznaj szczegóły i zadbaj o swój wzrok.
Wiadomo, że w pierwszej kolejności cukrzyca musi być w ogóle odpowiednio zdiagnozowana. Czy wiecie, że tylko w Polsce z jej powodu leczy się ponad 2 milion osób? Niestety, chorych jest znacznie więcej, ale nie u wszystkich cukrzycę rozpoznano. Nie zawsze daje ona od razu doraźne symptomy. Zdarza się też, że jest uśpiona albo chory nie wiąże objawów akurat z tego rodzaju chorobą.
Suche oko
Zespół tzw. suchego oka to najczęściej występujące powikłanie cukrzycy, jeśli pod uwagę weźmiemy jej szkodliwe działanie na narząd wzroku. Suche oko występuje u nawet 50% cukrzyków. Daje uczucie piasku pod oczami, ciągłego podrażnienia, oczy zaczynają wreszcie boleć i łzawić, a obraz zostaje zamazywany. Doraźne środki to specjalne krople albo preparaty z kwasem hialuronowym.
Retinopatia cukrzycowa
Retinopatia cukrzycowa to poważne powikłanie cukrzycy, której istotą jest niedokrwienie siatkówki oka. To właśnie ta choroba przyczynia się do wtórnej ślepoty. Najgorsze jest to, że retinopatia rozwija się bezobjawowo, jedyną możliwością, by wykryć tego rodzaju zmiany siatkówki oka, są regularne badania wzroku.
Retinopatia rozwija się u cukrzyków w ciągu pierwszych 10 lat choroby. Po 20 latach od zdiagnozowanej cukrzycy choroba wzroku jest rozpoznawana praktycznie u każdego pacjenta. Oczywiście zmiany chorobowe mogą następować z różnym natężeniem. Największym zagrożeniem jest nieodwracalna ślepota, która jest najbardziej niepożądanym powikłaniem retinopatii cukrzycowej.
Inne zaburzenia w zakresie widzenia
Cukrzycy, u których choroba występuje już w zaawansowanym stadium, uskarżać się mogą na zaćmę bądź jaskrę. W skrajnych przypadkach dochodzić może do pojawienia się zeza, podwójnego widzenia, opadającej powieki, niedowładu powieki, a nawet trwalej utraty wzroku.
Osoby chore na cukrzycę znacznie bardziej narażeni są na różnego rodzaju infekcje oczu, na przykład jęczmienie.
Jakie badania wzroku dla cukrzyków?
Podstawowym badaniem, na które regularnie powinni wybierać się cukrzycy, jest badanie dna oka. Trwa ono jakieś 15 minut, jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne dla pacjenta. Badanie tego rodzaju bada dokładnie siatkówkę gałki ocznej. Cukrzykom badanie tego rodzaju powinno wykonywać się po rozszerzeniu źrenicy.
Pacjenci, u których cukrzyca występuje w stadium początkowym, powinni wybierać się na badania okulistyczne raz w roku. Ci, u których zaburzenia widzenia już rozpoznano, ale nie są one w stadium zaawansowanym, do okulisty powinni pukać średnio raz na 6 miesięcy. W przypadku chorób zaawansowanych o częstotliwości wizyt decyduje lekarz prowadzący, najczęściej odbywają się one co 2-3 miesiące.