Rynek leków w Polsce

Okazuje się, że przemysł farmaceutyczny jest jednym z najbardziej rozwijających się nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Ważne jest to, że technologiczne innowacje pozwalają dzisiaj produkować leki w sposób zautomatyzowany, według ściśle określonych standardów. Fabryki leków są dzisiaj jednymi z najlepiej wyposażonych zakładów. Polska jest pod tym względem liderem, biorąc pod uwagę wszystkie kraje europejskie.

Produkcja leków w Polsce

Polska odnotowuje każdego roku coraz większe zyski z produkcji i sprzedaży leków. Wynika to nie tylko z coraz większego zapotrzebowania, ale również wytwarzania środków farmaceutycznych najlepszej jakości. Spełniając restrykcyjne kryteria bezpieczeństwa i normy higieniczne, jesteśmy w stanie produkować leki nowej generacji, które trafiają nie tylko na krajowy, ale i światowy rynek. Cieszy też fakt, że to właśnie w polski przemysł farmaceutyczny inwestują zagraniczne koncerny. To właśnie u nas coraz częściej realizowane są badania kliniczne. Każdego roku na całym świecie wydawanych jest tylko 20 nowych leków. W Polsce powstaje co najmniej kilka z nich.

Polska potęgą farmaceutyki

Czy wiecie, że zyski ze sprzedaży leków stanowią wartość 1% PKB? Dzięki temu jesteśmy liderem w całej Europie Środkowej. Leki nie tylko produkujemy, ale również dystrybuujemy.

Ważny jest też fakt, że polskie zakłady produkcyjne usytuowane są w doskonałych lokalizacjach. Dzięki temu zapewniają stałą pracę łącznie dla blisko 100 tysięcy osób. I chociaż produkcja leków jest dzisiaj w pełni zautomatyzowana, to nadal poszukuje się ekspertów, którzy byliby w stanie obsługiwać innowacyjne maszyny i urządzenia. Okazuje się, że aż 5 tysięcy zatrudnionych to właśnie operatorzy nowoczesnych sprzętów, które są niezbędne przy produkcji lekarstw według ściśle określonych przez Unię Europejską standardów.

W naszym kraju funkcjonuje obecnie ponad 100 różnych producentów farmaceutyków. Warto wiedzieć, że większość produkcji wysyłana jest poza granice Polski. Leki, które trafiają na rodzimy rynek to przede wszystkim leki generyczne, czyli tzw. zamienniki. To tańsze wersje leków oryginalnych, ale o tym samym składzie, właściwościach i zastosowaniu. Większość leków oryginalnych trafia na rynek francuski i niemiecki.

Wartość polskiego przemysłu farmaceutycznego

Rynek leków w Polsce jest coraz bardziej wartościowy. Szacuje się go na 22 miliardy złotych. Zdaniem ekspertów jest on coraz bardziej atrakcyjny dla światowych potentatów. Wszystko dlatego, że polskie zakłady produkcyjne inwestują w maszyny najnowszej technologii takie jak m.in. liofilizator. Rośnie również popyt na leki. Statystyczny Polak wydaje na nie rocznie około 139 euro. To nie dużo patrząc na mieszkańców innych krajów europy – Francuzi czy Niemcy przeznaczają na ten cel każdego roku jakieś 550 euro. Polskie społeczeństwo się jednak wzbogaca i widać wyraźnie, że na produkty farmaceutyczne wydajemy coraz więcej. W większości nabywamy leki wydawane bez recepty. Do nich zalicza się też ogólnodostępne suplementy diety oraz środki, jakie wchodzą w skład medycyny alternatywnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *