Kto ma uczulenie na gluten i jak to się objawia?
Celiakia, bo o niej mowa, uwzględniając uczulenie na gluten, to choroba autoimmunologiczna, która zazwyczaj pojawia się u osób powyżej 20. roku życia. Uznaje się, że częściej borykają się z nią kobiety, aniżeli mężczyźni. Jakie są objawy uczulenia na gluten i jak prawidłowo zdiagnozować celiakię? Dowiedz się więcej już teraz. Więcej informacji znajdziesz na stronie: dietaeliminacyjna.pl
Jakie objawy – uczulenie na gluten
Uczulenia na gluten mogą dawać zróżnicowane objawy, bardzo często mylące i mogące świadczyć o zupełnie innym rodzaju zaburzenia. Pacjenci, którzy borykają się z celiakią, mogą odczuwać:
- wzdęcia,
- biegunki,
- świąd skóry, pokrzywkę,
- obrzęki dróg oddechowych.
Wiele objawów uczulenia na gluten przypomina innego rodzaju uczulenie pokarmowe, symptomy są też zbliżone do tych, jakie występują w przypadku dysbiozy jelitowej.
Diagnostyka celiakii
Zastanawiasz się, jak zbadać uczulenie na gluten? Okazuje się, że diagnostyka wcale nie jest skomplikowana, a w celu wykrycia celiakii wykonuje się odpowiednie badanie krwi, które dzisiaj jest niezwykle czułe i skuteczne. Pacjenci, którzy odczuwają objawy celiakii, powinni zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu ich wykonania.
Pamiętaj jednak, że uczulenie na gluten może dawać objawy podobne do innego rodzaju zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Właśnie dlatego zaleca się wykonanie badań uzupełniających, na przykład tych, które pozwolą dokonać analizy mikrobioty jelitowej.
Jak niwelować objawy uczulenia na gluten?
Jedyną, skuteczną formą walki z objawami uczulenia na gluten jest stosowanie diety eliminacyjnej, która w swoim składzie nie zawiera glutenu. Pacjenci, u których zdiagnozowano celiakię, powinni stosować restrykcyjną dietę bez glutenu. Śniadanie bez glutenu, obiad czy kolację, stałe menu bez problemu ustali profesjonalny dietetyk. Pamiętaj, że dieta tego rodzaju może być właściwie zbilansowana, aby zachować jednocześnie odpowiedni stan równowagi mikrobioty jelitowej. Korzystne jest także stosowanie probiotyków.