Zapalenie ścięgna Achillesa – objawy
Czy wiesz, że ścięgno Achillesa jest największym i najsilniejszym ścięgnem w całym ludzkim organizmie? Niestety pomimo tego niezwykle często ulega urazom. Okazuje się, że jedną z najczęściej wystawianych diagnoz przez lekarzy ortopedów jest właśnie zapalenie ścięgna Achillesa. Leczenie tej dolegliwości może nie jest trudne, ale na pewno wymaga czasu i cierpliwości, a sam pacjent odczuwa spory dyskomfort. Sprawdź, jak rozpoznać zapalenie ścięgna Achillesa i jak można je skutecznie niwelować?
Ścięgno Achillesa znajduje się w tylnej części kończyny dolnej, od pięty aż do górnej partii łydki. Jego położenie sprawia, że jest niezwykle narażone na duże obciążenia – specjaliści potwierdzają, że samo ścięgno jest na tyle mocne, że jest w stanie utrzymać nawet ciężar około 500 kilogramów. Co więcej, podczas biegu znosi obciążenie nawet 10 razy większe niż masa cała biegacza.
Urazy, jakie wiążą się ze ścięgnem Achillesa, to przede wszystkim jego całkowite zerwanie bądź częściowe przerwanie. Do tego pacjenci cierpią na zapalenie ścięgna Achillesa. Leczenie tych schorzeń zależy od stadium rozwoju, ale też indywidualnych parametrów.
Wszelkie urazy związane ze ścięgnem Achillesa wiążą się z silnym bólem, a wręcz niemożnością poruszania się. Ból może być stały lub narastający, może być odczuwalny od samej pięty albo na wysokości łydki. Pięta oraz łydka może być obrzęknięta, a nawet zasiniona.
Wszelkie schorzenia, jakie wiążą się ze ścięgnem Achillesa, muszą być natychmiast konsultowane z lekarzem specjalistą – w pierwszej kolejności jest to lekarz ortopeda. Pacjent nie powinien podejmować samodzielnego leczenia domowymi sposobami. Tylko profesjonalna diagnostyka medyczna pozwala poznać przyczynę bólu oraz ustalić indywidualne leczenie. Pamiętajmy, że nie zawsze wystarcza farmakoterapia oraz rehabilitacja czy usztywnienie ścięgna. W skrajnych przypadkach konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.