Co to jest medycyna sportowa?

Medycyna sportowa, to inaczej medycyna aktywności ruchowej. Jej zakres przewidziany jest nie tylko dla zawodowych sportowców, ale również dla wszystkich, którzy są aktywni fizycznie. Chodzi tutaj o procesy, jakie zachodzą w ludzkim organizmie poprzez wysiłek, który wiąże się ze sprawnością fizyczną.

Medycyna sportowa nie jest jeszcze dobrze rozwinięta w naszym kraju, dokładnie tak samo, jak medycyna podróży. Przeciętny „Kowalski” kojarzy ją jako dział specjalistów medycznych, którzy wspierają profesjonalnych sportowców rozmaitych dziedzin. Nie wiedzą jednak, że z wiedzy i doświadczenia takich lekarzy może korzystać każdy, kto tylko chce zadbać o swoją sprawność, prowadzić profilaktykę prozdrowotną przy założeniu regularnego wysiłku fizycznego, nawet amatorsko.

Oczywiście, medycyna sportowa nie zakłada jedynie pomocy doraźnej, diagnostyki, leczenia czy rehabilitacji po urazach typowo sportowych, jak zwichnięcie barku, skręcenie kostki, nadwyrężeń mięśni czy złamań kości. Jej zakres jest znacznie szerszy. To także kwalifikacje sportowe, realizowanie badań okresowych, kontrole zdrowotne sportowców, kontrole metod treningowych, dobór planu żywieniowego, sposoby zapobiegania uszkodzeń ciała w trakcie treningów.

W naszym kraju nadal brakuje medyków medycyny sportowej, a pacjenci najczęściej korzystają z usług klinik prywatnych w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *